top of page

Ścieżka edukacyjna "Pod Turem" w Kleszczewie. 

 

  Pierwszym projektem realizowanym w "Osadzie Pod Turem” jest udostępnienie tego obszaru jako ścieżki dydaktycznej wraz z infrastrukturą pozwalającą na przeprowadzenie lekcji przyrody na żywo. Obszar ścieżki znajduje się w niewielkiej odległości od obszaru chronionego NATURA 2000 oraz Rezerwatu „Dolina Kłodawy”. Część wskazanego obszaru zajmuje grąd subatlantycki, cześć zaś łęg jesionowo-olszowy. Ciekawie prezentuje się meandrujące koryto rzeki Kłodawy, przy którym znajdują się miejsca bagienne. Na uwagę zasługuje także naturalna sukcesja lasu na nieużytki rolne.

Planowany łączny czas przebywania grupy szkolnej na terenie "Osady Pod Turem" to czas około 3 godzin. Proponowany plan wizyty:

 

WYKŁAD
Podczas pobytu grupy w wiacie odbywa się prelekcja, pokaz multimedialny na temat przeszłości Doliny Kłodawy:
– w kontekście geograficzno-przyrodniczym (wpływ lodowca, pochodzenie nazwy :Kłodawa, Kleszczewo, eksponaty: skamieniałości, trofea myśliwskie, wypchane zwierzęta, okazy entomologiczne, planowany wizerunek TURA – makieta TURA naturalnej wielkości) 
- w kontekście historycznym (kula armatnia, eksponaty z okresu II wojny światowej – przedmioty, dokumenty, dawne wyposażenie wiejskie itp.),
- w kontekście aktualnie istniejącego środowiska, w tym prezentacja walorów ścieżki z wykorzystaniem technik audiowizualnych (odgłosy lasu, zwierząt, świat „Oczami kleszcza i tura”).

WYJŚCIE W TEREN
Po wyjściu z wiaty ścieżka prowadzi w kierunku pd-zach. – wzdłuż ścieżki znajdują się tabliczki informacyjne   opisujące zwierzęta żyjące obecnie w pobliskim lesie: dzik, jeleń szlachetny, sarna, jeż, kuna leśna, lis, tchórz zwyczajny, żuraw.

Przy ścieżce posadowione zostały tablice opisujące środowisko leśne w zakresie związanym z charakterem miejsca, w którym tablica się znajduje.

Treść tablic obejmuje m.in.: piętrową budowę lasu, drzewo jako środowisko życia, opisy środowisk leśnych. Ścieżka wiedzie wzdłuż rzeki Kłodawy i w jej pobliżu znajduje się zejście do wody z możliwością chodzenia po kamieniach. 

Idąc ścieżką mijamy dwa główne typy środowisk leśnych występujących naturalnie w okolicy: grąd subatlantycki i łęg olsowo-jesionowy.

Ścieżka kończy się w części parkowej założenia.

REKREACJA

Sprawdzenie wiedzy podczas konkursu, tor strzelniczy, ognisko, posiłek.

 

Otwarcie:  maj 2015

Część parkowa. 

 

Rzeka Kłodawa.

 

Typ środowiska - łęg jesionowo-olszowy. 

 

bottom of page